[PRZEDPREMIEROWO] Zakazy są po to, żeby je łamać.

Rodzaj: fantasy
Język: polski
Stron: 169
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res

Pom, pom, pom, pom! Witajcie w ten uroczy czwartek. Pewnie u większości z was pogoda powinna być super i czuć już wiosnę. Zgadłam? Pewnie wielu z was nie może się doczekać cieplejszych dni. Ja w sumie też, chociaż bardziej wolałabym, żeby zniknęły te siąpiące deszcze, które ostatnio nawiedzają moje okolice. Przez kilka dni czytałam dosyć osobliwą książkę [bo co innego robić w taką pogodę] „Zakaz” Anny Niedbał. Wywiad z autorką ukaże się na dniach, więc zapraszam do recenzji oraz obserwowania postów na blogu J

 

Sama o sobie mówi: „Mam 23 lata, pochodzę z Dąbrowy Górniczej, gdzie obecnie mieszkam i weekendami dokształcam się na kierunku Dietetyki. Na co dzień pracuję. Jestem absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, kierunku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Interesuję się Finlandią i wszystkim, co z nią związane. Kocham czytać książki, głównie fantastykę w stylu Cassandry Clare, chociaż mam swoich ulubieńców również z innych gatunków literackich. Jestem uzależniona od spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także zapaloną miłośniczką niektórych seriali. Odkąd pamiętam, zawsze miałam w głowie sto tysięcy pomysłów na historie, które próbowałam w różny sposób przekazać innym. Tak oto metodą prób i błędów zaczęłam pisać i pokochałam to z całego serca. Będąc w gimnazjum założyłam swojego pierwszego bloga, na którym publikowałam fragmenty swojej pierwszej powieści. Następnie zajęłam się prowadzeniem pamiętników i pisaniem „do szuflady”. Tak powstała moja debiutancka powieść „Zakaz”. Zaczęłam ją pisać w sierpniu 2009 roku, skończyłam po roku. Wróciłam do niej trzy lata temu, podczas mojego pobytu w Finlandii.”

Angelika Langer, przez przyjaciół nazywana Angel, jest nastolatką posiadającą wyjątkowy dar widzenia dusz zmarłych ludzi. Nikt z jej otoczenia nie wie, kim naprawdę jest i co potrafi. W momencie, kiedy na jej drodze pojawia się duch małej dziewczynki, wszystko się zmienia. Życie jej i jej bliskich przestaje być bezpieczne. Na dodatek pewnego dnia poznaje Oscara i dowiaduje się, że nie jest zwykłym medium, lecz Kapłanką i ma do wykonania niezwykle ważne zadanie. Musi zebrać dary pozostawione w trzech różnych światach przez Wyrocznie, a następnie wyprawić ceremonię mającą na celu zniszczenie Księgi Przejścia, by na zawsze uwięzić Antychrysta w innym wymiarze. Dziewczyna zostaje zmuszona porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć w niebezpieczną podróż z chłodnym i nieprzystępnym Oscarem.

Już od samego początku mamy do czynienia z zawiłą fabułą. Sam prolog mocno daje do myślenia. Główna bohaterka jest wrażliwą, widzącą duchy nastolatką nieco wycofaną w stosunku do świata. Postacie drugoplanowe są jednak potraktowane po łebkach, co w zderzeniu z mocno zgłębioną Angeliką, daje poczucie niedosytu.  Opisy są ciekawe, chociaż czasami wolałabym, żeby były bardziej rozbudowane i barwne. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, wszystko dzięki prostemu językowi powieści. Miałabym jednak obiekcje, co do straszności wydarzeń. Jak na temat , który podejmuje – krwiożercze duchy i oddech szatana na karku – jak dla mnie zbyt łagodnie potraktowane. Zdarza się, że zdania są kanciate, lekko niedopracowane albo użyte w niepasujący sposób, nieoddający tego, co chciała przekazać autorka. W fabule jest spory chaos, pędzi naprzód i momentami trzeba się nieźle skupić, by nadążyć. Sama historia – świetna [marudząc, gdyby nie było tak silnie zarysowanego szkicu wątku romantycznego, wręcz genialna] – ale są małe luki, które mam nadzieję wypełni kolejny tom. Tak, to pierwsza część czegoś większego, więc jeśli moja recenzja was zaciekawiła, bądźcie w gotowości. Największą wadą tej powieści jest to, że jest za krótka. Gdyby poświęcić nieco więcej uwagi opisom i legendom świata przedstawionego raz, że czytelnik miałby pełniejszy obraz sytuacji, a dwa lepiej poznałby rzeczywistość, w której obraca się Angelika. Tego mi głównie brakowało – nieco ucierpiałoby na tym tempo akcji, ale myślę, że wyszłoby to całości na dobre. „Zakaz” to opowieść o inności, znajdowaniu przeznaczenia, poświęceniu i niepewności, która czasem dopada każdego z nas.

Polecam fanom fantastyki młodzieżowej i osobom, które chciałyby zgłębić całkowicie inny od tych, które już znamy, rzeczywistości. Warto poznać losy Angeliki – dziewczyny, która widzi więcej.

 

„W każdym zakątku można było dostrzec masywnych mężczyzn, wykonujących najrozmaitsze czynności, począwszy od spania, poprzez granie w karty, a skończywszy na gwałcie dziewczyny.

Przeszedł mnie dreszcz, a moje ciało wypełnił ogień.

Nie odczuwałam ani odrobiny strachu, a jedynie ogromny gniew. Miałam nieopisaną chęć pozbycia się każdego, kto krzywdził tę biedną, młodą kobietę.”

 

Ocena: 6,5/10

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Novae Res

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.